استفاده از شیشه سکوریت فروشگاهی در ساخت جاده های بین شهری در چین

شیشه سکوریت فروشگاهی چهار برابر قوی تر از شیشه آنیل شده است. انقباض بیشتر لایه داخلی در طول ساخت باعث ایجاد تنش های فشاری در سطح شیشه می شود که با تنش های کششی بدنه شیشه متعادل می شود.

شیشه با ضخامت 6 میلی‌متر کاملاً سکوریت شده باید حداقل فشار سطحی 69 مگاپاسکال یا فشار لبه‌ای حداقل 67 مگاپاسکال داشته باشد.

برای اینکه شیشه ایمنی در نظر گرفته شود، تنش فشاری سطح باید از 100 مگا پاسکال تجاوز کند. در نتیجه افزایش تنش سطحی، هنگام شکسته شدن شیشه، برخلاف قطعات تیز و تیز، به تکه های گرد کوچک تبدیل می شود.

تنش های فشاری سطح به شیشه سکوریت استحکام بیشتری می بخشد. شیشه آنیل شده تقریباً هیچ تنش داخلی ندارد و معمولاً در سطح خود ترک های میکروسکوپی ایجاد می کند.

شیشه

کشش اعمال شده بر روی شیشه می تواند باعث انتشار ترک شود که پس از شروع، کشش را در نوک ترک متمرکز می کند و باعث انتشار ترک با سرعت صوت در شیشه می شود.

در نتیجه، شیشه آنیل شکننده است و به قطعات نامنظم و تیز می شکند. تنش های فشاری روی سطح شیشه سکوریت حاوی عیوب است که از انتشار یا انبساط آنها جلوگیری می کند.

هر گونه برش یا سنگ زنی باید قبل از تمپر انجام شود. برش، سنگ زنی و ضربه های تیز پس از تمپر باعث شکستگی شیشه می شود.

الگوی کرنش ناشی از تلطیف را می توان با مشاهده از طریق یک پلاریزه کننده نوری، مانند یک جفت عینک آفتابی پلاریزه، مشاهده کرد.

شیشه سکوریت زمانی استفاده می شود که استحکام، مقاومت حرارتی و ایمنی ملاحظات مهمی باشد. برای مثال وسایل نقلیه سواری هر سه الزام را دارند.

از آنجایی که آنها در خارج از منزل نگهداری می شوند، در معرض گرمایش و سرمایش مداوم و همچنین تغییرات چشمگیر دما در طول سال هستند.

علاوه بر این، آنها باید در برابر ضربه های کوچک ناشی از زباله های جاده مانند سنگ و همچنین تصادفات جاده ای مقاومت کنند. از آنجایی که خرده‌های شیشه‌ای بزرگ و تیز خطر اضافی و غیرقابل قبولی را برای مسافران ایجاد می‌کنند، از شیشه‌های سکوریت شده استفاده می‌شود تا در صورت شکستن، قطعات کند و عمدتاً بی‌ضرر باشند.

شیشه جلو یا جلوپنجره در عوض از شیشه لمینت ساخته شده است که در صورت شکستن تکه تکه نمی شود در حالی که شیشه های جانبی و جلوپنجره عقب از لحاظ تاریخی از شیشه سکوریت ساخته شده اند.

برخی از وسایل نقلیه لوکس جدیدتر دارای شیشه های جانبی چند لایه برای رعایت مقررات حفظ اشغال، اهداف ضد سرقت، یا اهداف کاهش صدا هستند.